כל מה שצריך לדעת על הסרת כתמים

לאחר הארוחה או בזמן משחק עם הילדים – כתמים נוטים להופיע בדיוק בזמן הכי גרוע ולהרוס את הבגדים שאנחנו הכי אוהבים.

לשם כך, שאלנו את המומחים שלנו מהם הטיפים שהם ממליצים עליהם להסרה של כתמים ויצרנו את המדריך שיעזור לכם בשעת צרה.

להדפיס, לגזור ולשמור ליד מכונת הכביסה.

כתמי יין

כתמי יין נחשבים לכתמים הפופולריים ביותר.
כתמים אלו נוטים להרוס דווקא את הבגדים הכי יקרים שלכם ולהישאר לנצח על מפות השולחן.
הנה שני טריקים שיעזרו לכם להימנע מביקור בניקוי יבש:

 • השתמשו ביין לבן – כן, עד כמה שזה נשמע אבסורדי, יין לבן עוזר להסיר כתמים של יין אדום. יחד עם זאת, חשוב לזכור שחייבים להשלים את התהליך בכביסה איכותית ולא לשכוח לבצע אותו דקות ספורות לאחר הופעת הכתם.
 • חלב חם – מלאו קערה קטנה בחלב חם והניחו את החולצה בתוכה למשך מספר שעות. לאחר מכן, כבסו את הפריט במכונת הכביסה ( כביסה עדינה) בטמפרטורה שמתאימה לסוג האריג.

כתמי קפה

כתמי קפה לא נחשבים לכתמים קשים במיוחד, אבל הם בהחלט מטרד שיש להיפטר ממנו מהר ככל האפשר.

 • ניקוי בחומץ – טבלו את הבגד במים חמים. לאחר מכן שפשפו בעדינות את אזור הכתם בעזרת חומץ וסיימו את הטיפול בכביסה עדינה עם נוזל כביסה איכותי.
 • ניקוי בלימון – טבלו את אזור הכתם במעט מיץ לימון. לאחר מכן, שפשפו את אזור הכתם בתמיסה שמורכבת ממים ומנוזל הכביסה המועדף עליכם.

כתמי דם

מי מאיתנו לא נחתך בגילוח וראה את החולצה האהובה עליו נהרסת בתוך שניות. הנה שתי אפשרויות שיעזרו לכם להתמודד בקלות עם כתמי דם:

 • אמוניה – אם יש לכם מעט אמוניה בבית, שימו אותה על קיסם אוזניים ונקו בעדינות את האזור שנפגע. לאחר מכן ניתן לכבס את הבגד בכדי להסיר את הריח של האמוניה.
 • אקונומיקה – אך ורק לבדים לבנים ועבים במיוחד. אם החלטתם להשרות את הבגד שלכם באקונומיקה, נסו לעשות זאת למשך זמן קצר ככל האפשר.

כתמי שמן

כתמי שמן עשויים לבוא ממגע ישיר או עקיף עם שמן בישול.

כתמים אלו נוטים להיות קשים במיוחד להסרה, וזאת משום שהם חודרים לבסיס האריג.

ניתן להסיר אותם על ידי בחירה באחד האמצעים הבאים:

 • סבון – אם אתם יכולים להסיר את הבגד באופן מיידי ולהשרות אותו במים וסבון, עשו זאת. לאחר מכן, שפשפו את אזור הכתם עם נוזל כביסה וכבסו אותו בעדינות.
 • טלק – טלק נחשב לדרך אידיאלית לספוג את השומן. נסו לבזוק בנדיבות טלק על אזור הכתם, להחדיר בעדינות את הטלק למרכזו ולכבס את האריג באופן ידני לאחר מכן.

כתמי שוקולד

אופייניים לילדים קטנים אך בהחלט לא רק.

כתמי השוקולד הם אחד הכתמים הנפוצים ביותר שיש והם שכיחים במיוחד בעונת הקיץ שבו השוקולד נמס במהירות וחודר לסיבי הבגדים.

 • סבון כלים – נסו להשתמש בסבון כלים כתחליף לאבקת הכביסה וכבסו את האזור הפגוע באופן נקודתי. רצוי להימנע ממים חמים, בכדי לא לאפשר לכתם להגיע למקומות נוספים.
 • שמפו – השמפו מהווה דרך נהדרת להתמודד עם כתמי השוקולד ולהסיר אותם באופן מהיר. נסו לשפשף בעדינות את אזור הכתם עם שמפו (בגוון לבן) ולחזור על הפעולה במידת הצורך.

כתמי דיו

כתמי הדיו מגיעים בדרך כלל משימוש לקוי בעט נובע או מדליפה של דיו.

כתמים אלו בולטים במיוחד אולם תשמחו לדעת שיש כמה דרכים שבהם ניתן להסיר אותם.

 • אלכוהול – תמיסה אשר מבוססת על אלכוהול וחומץ נחשבת לדרך הטובה ביותר להתמודד עם המרכיבים הכימיים של הדיו. לאחר שיצרתם תמיסה שכזו, קחו קיסם אוזניים וטבלו בה אותו. בעזרת הקיסם, ניתן להסיר בעדינות את הכתם משני צדי האריג.
 • חלב – גם לחלב יש אלמנטים חומציים אשר באים לידי ביטוי בטיפול בבגד שניזוק מדיו. לשם כך, יש להשרות את הבגד שנפגע למשך לילה שלם בחלב קר ולמחרת לכבס אותו באופן ידני.

כתמי עגבניות

קטשופ, סלט ורוטב לפסטה – הם המקור לכמה מכתמי העגבניות הקשים ביותר. יחד עם זאת, גם בכתמים כאלו ניתן לטפל באופן חכם.

 • מסיר שומנים – טבלו מעט צמר גפן במסיר שומנים או התיזו בעדינות ישירות אל הכתם. מסיר השומנים יסיר בקלות את הכתם. ראוי לציין שיש לכבס את הבגד מיד לאחר מכן וכי שיטה זו אינה מתאימה לאריגים עדינים.
 • שמפו – כבסו את הבגד בשמפו (בצבע לבן) ושפשפו באופן ישיר את האזור שנפגע. לאחר מכן ייבשו את הבגד בשמש ולא במכונת הייבוש. לשמש יש משמעות של ממש בהסרה של כתמים רבים.

כתמי זיעה

כתמי זיעה נוטים להצטבר באזור הצווארון ובית השחי והם בולטים במיוחד על אריגים בגוונים בהירים.

למזלנו, אלו כתמים שקל מאוד להסיר אותם.

 • מכונת כביסה – הכניסו את הבגד למכונת הכביסה ובחרו את התוכנית החזקה ביותר שיש לכם. ברוב המקרים, זה אמור לעשות את העבודה.
 • מים וחומץ – ערבבו מים וחומץ ביחס של אחד לשתיים ( על כל כוס חומץ, הוסיפו שתי כוסות מים). לאחר מכן השרו את הבגד למשך מספר שעות. לסיום, כבסו את האזור הפגוע באופן ידני.

כתמי בוץ

כל הורה יודע כמה מתסכל להוציא את כתמי הבוץ הקשים מהבגדים החדשים של הילדים.

למזלכם, קיבצנו שתי טריקים שיעזרו לכם להתמודד עם כתמי הבוץ באופן קל ופשוט מאי פעם.

 • השרייה – מלאו קערה גדולה של מים ונוזל כביסה ונתנו לבגד לנוח בתמיסה למשך כארבע שעות. לאחר מכן, שפשפו בעדינות את האזור המוכתם בעזרת מים ושמפו בגוון לבן.
 • הברשה – בחרו מברשת בעלת סיבי פלסטיק חזקים והרטיבו אותה בנוזל כביסה. לאחר מכן הברישו את האזור המוכתם וייבשו את הבגדים בשמש.

 

לסיכום, ניתן לראות שכתמים רבים ניתנים להסרה עם המוצרים שכבר יש לכם בבית.

בעזרת עבודה נכונה והתאמת הניקוי לסוג הכתם, ניתן להגיע לתוצאות נהדרות בקלות ובמהירות.