כך תנקו את הפרקט בבית ותשאירו אותו שלם (5 צעדים פשוטים)

רצפת הפרקט הפכה לבחירה הראשונה של מעצבי פנים רבים וכיום ניתן למצוא אותה בשורה של ארגונים עסקיים, מוסדות תרבותיים ובתים פרטיים.

לצד היופי החד פעמי של כל רצפה שכזו, חייב להבין את מגבלות הפרקט ולנקות אותו באופן חכם.

אז רגע לפני שאתם מפשילים שרוולים ומתחילים בניקיון, הנה כל הדברים שאתם חייבים לדעת בכדי לנקות את הפרקט ולהשאיר אותו תקין למשך שנים.

איך יודעים איזה פרקט מותקן אצלכם ולמה זה כל כך חשוב?

אם רכשתם לאחרונה רצפת פרקט ואתם מעוניינים לשמור עליה לאורך זמן, אתם חייבים לברר תחילה אודות סוג הפרקט אשר מותקן בביתכם בכדי לנקות אותו כהלכה.

ניתן לשאול את המתקין אשר ביצע את העבודה, אולם מומלץ להרים טלפון למשווק הרשמי של הפרקט.

חשוב לציין : מלבד לשני הסוגים העיקריים ( עץ טבעי ולמינציה) יש מגוון של תת קטגוריות אשר מתייחסות לצפיפות הטבעית של העץ, לרמת הגימור ולאיכות הצביעה.

באילו חומרים יש להצטייד לפני ניקוי פרקט?

חשוב להצטייד בחומרים הנכונים לפני כל ניקוי ולהעדיף אריזות גדולות וחסכוניות יותר.

באופן זה תוכלו להפחית בהוצאות הקבועות שלכם וליהנות מניקוי איכותי בתקציב מינימלי.

הנה כל מה שאתם באמת צריכים בכדי להתחיל בניקוי ייסודי :

  • שואב אבק (רצוי בעל עוצמת יניקה חזקה)
  • מטליות בד נקיות
  • מטאטא
  • מים
  • נוזל לניקוי
  • מגבת

 

איך לנקות את הפרקט שלכם ב – 5 צעדים פשוטים

1. שאבו את רצפת הפרקט והסירו את גרגרי האבק

שימוש בשואב האבק נחשב לצעד הבסיסי ביותר בניקוי של פרקטים מכל הסוגים. מכיוון שהפרקט מבוסס על קורות עץ בגדלים שונים, השואב יכול להגיע ללכלוך שהצטבר בין החיבורים ולהסיר מגוון של אלמנטים זעירים. שאיבת האבק מאפשרת ניקוי יסודי יותר לאחר מכן. משום שהיא מסירה את שכבת האבק שהצטברה אתם יכולים לנקות באופן ישיר את הפרקט.

  1. טאטאו את הרצפה באופן יסודי והקפידו להגיע לכל הפינות

בשלב זה יש לטאטא את הרצפה ולהסיר את כל גושי הלכלוך שעברו מבעד למסנני השואב. ניתן להשתמש בכל מטאטא רגיל, אולם רצוי לבחור במטאטא בעל סיבים רכים. כך, אתם יכולים להיפטר מכל חתיכות הלכלוך שהצטברו על הקרקע וליצור משטח עבודה אולטימטיבי לנוזלי הניקוי השונים.

  1. שטפו את הרצפה עם נוזל ניקוי שמתאים לפרקט שלכם

חשוב לבחור את נוזל הניקוי המתאים לצרכים שלכם ואת המטלית הרכה ביותר שניתן להשיג. ניתן גם לנקות את הפרקט בעזרת מטלית לחה אשר ספוגה במעט מים, אולם רק כזו שעברה סחיטה של מספר פעמים. בכל מקרה, השתדלו לנקות את הפרקט באופן עדין ועם מינימום מים.

  1. נקו את הפנאלים באופן ידני

מומלץ לנקות את כל הפנאלים של הפרקט, בכדי ליהנות מתחושה אסתטית בכל פינה. הניקוי של הפאנלים אינו שונה מהניקוי של לוחות הפרקט, אולם הוא מחייב תשומת לב יתרה. שימו לב שאתם מנקים את כל הפינות והחיבורים הקיימים. ברוב המקרים, ניתן לראות כיצד אזורים אלו מתמלאים בלכלוך ולכן יש להגיע אליהם פיזית ולשפשף בעדינות.

  1. ייבשו את הפרקט בעזרת מגבת בד עבה

חשוב לבצע ייבוש איכותי של הפרקט בסיום של כל תהליך ניקוי. ניתן לעשות זאת בעזרת מגבת בד עבה במיוחד או לבחור במטלית בעלת יכולות ספיגה גבוהות. בעזרת פעולה זו אתם תוכלו למזער את הפגיעה ברצפת הפרקט. ייבוש הרצפה יאפשר לכם למנוע כל הצטברות של נוזלים וחלחול שלהם לעובי הקורה.

 

מהם הטעויות הנפוצות ביותר בניקוי של פרקט ?

שימוש מופרז במים – משום שאנו רגילים לשטוף את הבית עם דליים של מים, אנו נוטים להתייחס לפרקטים באופן זהה.

יחד עם זאת, זוהי טעות גדולה אשר עשויה להסתיים בהתנפחות העץ, סדיקתו ואיבוד הגוון הראשוני שלו.

ניקוי בקיטור – הקיטור אינו מתאים לפרקטי הלמינציה משום שהוא עשוי לפגוע בהדבקה של החלקים השונים ולהרוס את המרקם הסינתטי שלו.

גם לפרקטי העץ הוא עשוי להזיק. הן משום שהוא מעלה את אחוזי הלחות והן משום שהוא עשוי לפגוע בשכבת הלכה.

ניקוי תקופתי – אל תחכו לזמן שבו תצטרכו להוסיף דטרגנטים חזקים או לשייף את השכבה הראשונה, בכדי להגיע למראה המושלם.

העדיפו ניקוי בסיסי של הרצפה( בתכיפות גבוהה) וצמצמו עד למינימום את הפגיעה בטקסטורה של הפרקט.

 

טיפים של מקצוענים לניקוי אפקטיבי ושמירה על פרקט איכותי לאורך זמן

קל יותר למנוע מאשר לתקן – ניקוי איכותי מתחיל ממניעה של הגורמים המסוכנים וטיפול בבעיות הרבה לפני שהן צצות. הסבירו לילדים מדוע אסור שיהיו טיפות של מים על הרצפה, הוסיפו שטיח למקומות הרגישים ואל תזיזו רהיטים ללא שימוש משטח הגנה.

שאבו בכדי למנוע שריטות – שריטות רבות נגרמות כתוצאה מחול אשר מטביע את סימניו על גבי לוחות הפרקט. על ידי שאיבה קבועה, תוכלו לנטרל את הגורמים לשריטות ולמנוע את הפגיעה הישירה בטקסטורה של כל אריח ואריח.

בחנו את נוזל הניקוי – גם אם אמרו לכם שהנוזל הזה מתאים באופן מושלם לפרקט שרכשתם, כדאי לעשות בדיקה קטנה בעצמכם. בחרו את אחד מפינות החדר ונסו עליה את הנוזל החדש. רק במידה שאתם לא רואים כל נזק, המשיכו בניקוי של כל הרצפה.

 

לסיכום, חשוב להבין תחילה מהו סוג הפרקט אשר מותקן אצלכם ולהתאים לו את חומר הניקוי הנכון.

לאחר מכן כדאי להצטייד באביזרים הניקוי העדינים ביותר שאתם יכולים למצוא, בכדי להימנע משריטה של הפרקט ולשמור על הטקסטורה הייחודית שלו.